FCL Göbeklitepe Fiziki Altyapı Oluşumu

Güncelleme tarihi: 28 Eyl 2019

Günümüz ve gelecek toplum ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla ortaya konulan eğitim öğretim çalışmaları söz konusu olduğunda teknolojik bilgiden bahsetmeden geçilemez. Teknolojik bilginin eğitim öğretime entegrasyonu söz konusu olduğunda da pahalı bütçelerden bahsedilmeye başlanır.

Biz FCL Göbeklitepe Ekibi olarak mümkün olan en düşük maliyetle en yüksek verime elverişli bir sınıf tasarladık. Çünkü FCL sınıflarının yaygınlaşmasının önündeki en büyük engel maliyet olmaktadır. FCL Göbeklitepe‘yi yaparken öncelikli dikkat ettiğimiz nokta mevcut materyalleri kullanmak oldu. Bir diğer nokta ise ihtiyaç olmayan hiçbir şey sınıfa yerleştirilmedi. 

Oturma ve Çalışma Alanları

İşe öncelikle öğrencilerin kullanımı için gerekli oturma ve çalışma alanlarını tasarlayarak başladık. Bu alanlar bireysel ve grup çalışmaları için kullanabilecek esnekliğe sahip olmalıydı. Bunun için halihazırda sınıfımızda bulunan sıraları modifiye ettik.

Maket olarak ortaya koyduğumuz ve sonrasında çizimlerle geliştirdiğimiz taslağa sadık kalarak işlemler yapıldı.

Sıraların üst tahtaları ve demir kısmı birbirinden ayrıldı. Üst tarafındaki tahta marangozda her iki kenardan 30 derece açıyla kesildi. Bu işlem olurken demircide sökülen ayakların orta demiri birbirinden ayrıldı. Her iki taraftan 10’ar santimetre kısaltılan orta demir de 30 derece açıyla kesilerek yan ayaklar tekrar kaynak ile birleştirildi. Uygun şekle getirilen tahtalar çeşitli renklerde boyanarak demir ve tahta kısım birbirine monte edildi.

Sıra öğrencilerin bu masaları kullanırken nasıl oturacağına geldi. Bunun için elimizde sıra oturaklarının modifikasyonu üzerinde çalıştık. Oturma açısını daraltan sırtlıkları çıkardık. Sıraları ikiye bölerek daha esnek olmalarını sağladık. Son olarak da üzerlerini sünger ve kumaş ile kapladık. Sonuç olarak her açıdan oturulabilen ve kolay taşınabilen oturaklar ortaya çıktı.

Öğrencilerimizin araştırma için kullanacağı materyallerin yerleştirileceği raflar içinse sıraların da şeklinin belirlendiği petek teması tercih edildi. Yine bir marangoza yaptırılan bu raflar farklı renklerde boyanarak duvarlara monte edildi.

Öğrencilerin minderler ile etrafta rahatça oturup kalkabilmesi ve duvar kenarlarında bulunan masalarda çalışan öğrencilerin ayaklarının duvara değerek kirlenmemesi için duvarlar yarıya kadar yerler ise tamamen kalebodur ile kaplandı. Burada da ucuzluk açısından defolu olarak kabul edilen malzemeler temin edilebilir.

Duvarların renkleri ise öğrencilerin dikkatini dağıtmayacak şekilde soft ve üretkenliğini desteklemek amacıyla yeşil, mavi ve pembe renklerde tercih edildi.

 

Teknolojik Destek

Sınıfımızdaki gerekli teknolojik uygulamalar için bilgisayar desteği gerekliydi. Fakat fiyatlar okulumuzun karşılayabileceğinden fazlaydı. Bu sebeple Raspberry Pi 4 mini bilgisayarlar temin edildi.

Bu bilgisayarlara yüklenen Raspbian işletim sistemi ile öğrencilerin yazılım ve kodlama noktasında farkındalığının arttırılması amaçlanmaktadır. Raspbian işletim sisteminde yüklü olarak gelen internet tarayıcısı ile çevrimiçi tüm eğitim uygulamaları kullanılabilmekle beraber raspbian için geliştirilen eğitsel uygulamalar da kullanılabiliyor.

Öğrencilerin hayallerinin somutlaşması noktasında hayal güçlerini destekleyen üç boyutlu yazıcıların kullanımı da öğrencilerimiz için önemliydi. Üç boyutlu yazıcıların fiyatlarının yüksekliği sebebiyle Genç Stem Derneği ile iletişime geçtik. Öğrencilerimiz tarafından tasarlanan objelerin yazdırma sponsoru olmayı kabul ettiler. Böylelikle öğrencilerimiz üç boyutlu dijital tasarımlar yapabilecek ve bunların çıktıları üzerinde çalışabilecekler.

Elimizdeki Raspberry Pi cihazları ile dijital eğitim içerikleri grup çalışmaları halinde kullanılabilmektedir. Ancak bireysel anlamda bu Web 2.0 araçlarının kullanımı için gereken tablet ya da bilgisayar sayımız yetersizdir.

 

Sınıf Girişi


Öğrencilerimizin sınıfa aidiyetlerini desteklemek için sınıf logomuzun, olumlu ve üretken düşüncelerle meşgul olmaları için de mottoların bulunduğu kapı giydirmesi yapıldı.

 


102 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör