FCL Göbeklitepe Öğrenme Alanları

FCL Göbeklitepe sınıfında da diğer FCL sınıfları gibi altı öğrenme alanları bulunmaktadır. Bu öğrenme alanları sınıfın boyutları sebebiyle aynı anda bulunamamakla birlikte istendiğinde dakikalar içerisinde değişebilir esnekliktedir.

Öğretmenlerimiz senaryolarında belirlediği üzere derse girmeden hangi alanların kullanılacağını sınıfa haber vererek sınıfın o düzende bulunmasını sağlayabilmektedir.

Sınıfımızda bulunan öğrenme alanları şöyle:

 

1. Etkileşim Alanı

Etkileşim alanında sıralar düz bir hizada değil birbirleri ve öğretmen ile iletişimi destekleyecek "V" biçiminde konumlandırılmıştır. Böylece öğrencilerimiz derslere daha aktif olarak katılma imkanı bulabilmektedir.

 

2. Araştırma Alanı


Araştırma alanı, öğrencilerin bireysel ve grupla araştırma yapmalarını destekler niteliktedir. Bu alanda mikroskop, deney tüpleri, çevrimiçi erişime sahip bilgisayarlar bulunmaktadır. Öğrencilerimiz merak ettikleri konuları bu araçları kullanarak araştırabilmektedir.

 

3. Üretim Alanı

Üretim alanı, öğrencilerin projeleri için ürünlerini tasarlayıp ortaya koyabilmelerine imkan sağlamaktadır. Bu alanda, çevrimiçi erişime sahip bilgisayarlar, stopmotion uygulamasını kullanabilecekleri akıllı telefon, video kamera ve ses kayıt cihazı bulunmaktadır.

 

4. Sunum Alanı


Sunum alanında öğrencilerimiz ortaya koydukları animasyon, plickers uygulaması, broşür, kavram haritası ya da gösterilerini sergilemektedir. Bu alanda sunum yapan kişi ya da gruba öğretmen ve öğrenciler tarafından dönüt verilmektedir. Bu noktada dönütlerin yapıcı olmasına dikkat edilerek öğrencilerin eleştiriye açık olması teşvik edilmektedir.

 

5. Geliştirme Alanı


Geliştirme alanına ait yukarıda görülene ek olarak sınıfın diğer yerleri de bu şekilde düzenlenebilmektedir. Bu alanda öğrencilerimiz kendi hızlarında öğrenmelerini geliştirebilmektedir. Bunu desteklemek amacıyla bir akıllı tahta, bir beyaz tahta, dört bilgisayar ve çeşitli kitaplar öğrencilerin erişimine sunulmuştur.

 

6. İşbirliği Alanı


İşbirliği alanı öğrencilerin ekip çalışması kültürüne sahip olmalarına vurgu yapmaktadır. Bu alanda öğrencilerimizin grup çalışmalarını rahatça yapabilecekleri, iletişimi kolaylaştıran sıra düzeni tercih edilmiştir.

122 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör